Szkoła Globalna PDF Drukuj Email
alt

Nasze Gimnazjum przystąpiło do międzynarodowego projektu edukacyjnego "Szkoła Globalna", który prowadzi Polska Akcja Humanitarna we współpracy z organizacjami pozarządowymi z Unii Europejskiej i Tajlandii.

Szkoła Globalna to placówka, która:

* uwzględnia sprawy globalne w nauczaniu i wychowaniu uczniów,

* zachęca uczniów do odkrywania swojej roli w społeczności lokalnej, w kraju i w świecie,

* oraz podejmuje konkretne działania, aby spowodować rzeczywistą zmianę w ważnych sprawach dotyczących współczesnego świata.

Uczniowie ze szkół uczestniczących w projekcie zdobywają wiedzę o tematyce globalnej, uczą się krytycznego spojrzenia na własną postawę i kształcą własne poczucie odpowiedzialności za świat, a także uczestniczą w akcjach na rzecz bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego świata.

Mamy nadzieję, że ten rok szkolny będzie dla nas czasem zdobywania wiedzy na tematy globalne.

Zapraszamu uczniów naszego Gimnazjum do publikowania artykułów promujących działania, które mogą spowodować zmiany w ważnych sprawach dotyczących współczesnego świata.

Kontakt: Polaczek Anna.

Reklamówki precz


Tegoroczne wakacje gazeta „Metro” poświęciła akcji pod hasłem „reklamówki-nie biorę”. Akcja polegała na zachęcaniu nas Polaków do korzystania z tzw. greeenbagów. Greenbagi to ekologiczne torby, dużo trwalsze niż jednorazowe foliówki. Darmowe greenbagi tego lata rozdawane były razem z „Metrem” w większości naszych nadmorskich kurortów (Rewal, Kołobrzeg, Mielno). Jest to próba propagowania mody na ratowanie środowiska. Podobna moda zapanowała już wśród Brytyjczków od kiedy gwiazdy takie jak Jessica Alba czy Claudia Schiffer zamieniły szykowne reklamówki od Coco Chanel itp. na lniane torby z napisem: I’m not a plastic bag (nie jestem torbą z plastiku). Chyba każdy wie, że powszechnie używane lub raczej nadużywane jednorazowe plastikowe reklamówki zalegają na wysypiskach w ilościach milionów ton, zaśmiecają krajobraz i szkodzą. W dodatku ich proces rozkładu, zdaniem niektórych naukowców, sięga nawet 2 tys. lat. A przecież to może być takie proste w ślad za innymi świadomymi ekologicznie znanymi nam osobami, jak Lech Janerka – polski muzyk rockowy zacząć używać greenbagów, lub biobagów (czyli torby, które po wyrzuceniu szybko ulegają rozłożeniu). Zachęcam do zastanowienia się, czy reklamówki są nam nadal potrzebne w takich ilościach jak dotychczas, bo na topie już na pewno nie są
 
Gimnazjum nr 3 im. Alfreda Szklarskiego w Katowicach
ul. Sokolska 23, 40-863 Katowice
tel.: (032) 259-66-65, e-mail: kontakt(małpa)gim3kce.pl
nasza strona: www.gim3kce.pl